ДАТИ:
05.09.2023 – 19.09.2023 – няма места
12.09.2023 – 26.09.2023 – 3 490 евро
ДЕН 1: София - Лима
Среща на летище София и полет за Лима. Пристигане в Лима. Трансфер и настаняване в хотел.
Нощувка.
ДЕН 2: Лима - Градът на кралете
Закуска. Днес ще направим полудневна обиколка на столицата на Перу - Лима. Градът на кралете е основан през 1535 г. от Франсиско Писаро - испанският авантюрист и конкистадор, завладял империята на инките.
Ще се отправим към историческия център на града - площад Плаза де Армас, около който са разположени най-важните исторически и административни сгради, с изключителна архитектурна стойност. Ще разгледаме отвън Правителственият дворец, в който днес се помещава кабинета на президента на Перу и Катедралата на Лима, с мавзолея на Франсиско Писаро.
Въпреки че Катедралата е била засегната от земетресения цели четири пъти, тя все още пази първоначалното си величие. Ще посетим църквата и манастира на Свети Франциск с митичните си катакомби. Ще продължим пешеходната разходка покрай сградата на Кметството, бившият дом на колониалните магистрати Каса дел Ойдор, Дворецът Торе Тагле и Архиепископският дворец – архитектурни шедьоври от 17 век и началото на 20 век, след което ще се отправим към площад Сан Мартин. Тук се издига сградата на Театро Колон и паметника на генерал Хосе Сан Мартин. Свободно време за обяд.
ДЕН 3: Лима - Куско
Закуска. Трансфер до международното летище Хорхе Чавес в Лима, за кратък полет до Куско. Пристигане, настаняване в хотела и свободен ден за климатизиране и самостоятелно опознаване на Куско /3400 м.н.в./.
Куско е бившата столица на инките и най-старият постоянно обитаван град в Америките, обект на ЮНЕСКО. Руините на древният град служат за основа на испанската архитектура, която виждаме днес, но много от каменните стени, които очертават улиците, са построени преди няколко века от инките. Повечето атракции са съсредоточени около главният площад Плаза де Армас, съществувал още от времето на Империята на инките, където ще намерите ресторанти, кафенета и магазинчета за сувенири. Посетете Катедралата на Куско, красивата йезуитска църква Ла Кампания, следвайте тесните улички с древните каменни стени на инките, които са като разходка из музей на открито; вижте прецизно издяланият и вграден 12-ъгълен камък в една от алеите, изкачете се до квартал Сан Блас с прекрасна гледка отвисоко към целия град
или посетете местният пазар Сан Педро и площад Сан Франсиско.
ДЕН 4: Перлите на Свещената долина: Писак - Марас - Морай - Олантайтанбо
Закуска. Рано сутринта напускаме Куско и потегляме по живописен път към Свещената долина на инките Урубамба, сгушена между величествените върхове на Андите.
Тази плодородна земя с мек и влажен климат, напоявана от течащата през нея река Урубамба, била считана за Рая на Земята. Долината била основен селскостопански район за отглеждане на култури и център на Ипмерията на инките в продължение на хиляди години. Тук те изградили уникална пътна мрежа от високопланински пътища, свързващи столицата Куско с крепостните градове Писак и Олантайтамбо, чак до цитаделата на Мачу Пикчу. В древните легенди на кечуа народа, река Урубамба е свързвана с Млечния път. Затова те издигнали много храмове и светилища, за да наблюдават и отдават почит на съзвездията. Свещената долина е осеяна с руини на древни крепости, храмове и царски имения, както и пъстри селища, в които живота сякаш е спрял, а местните все още живеят с обичаите и традициите на предците си.
Някои от тях достигат дълбочина до 30 метра, с подпорни стени, свързани чрез напоителна система от акведукти. Следобед пристигаме в очарователното селце Олантайтамбо, което отбелязва края на Свещената долина. Разположен на 2 750 м.н.в., Олантайтамбо била една от най-силните и непревземаеми крепости на инките, охраняваща северният край на долината със стени, фортове и наблюдателни постове. Настаняване в хотела и нощувка.
ДЕН 5: Изгубеният град на инките Мачу Пикчу - връщане в Олантайтанбо
Закуска. Днес ще се качим на влак, за да посетим изгубеният град на инките Мачу Пикчу /на езика кечуа "стар връх"/. Отпътуваме от Олантайтамбо до градчето Агуас Калиентес - отправна точка за всички покорители на Мачу Пикчу. Пристигане и свободно време за разходка в центъра на Агуас Калиентес, известен с горещите си извори, през който преминава река Урубамба. От тук до върха Мачу Пикчу ще вземем миниван, с който ще изминем отсечка от 8 км, по стръмен и зигзагообразен път, който ще ни отведе до вратите на комплекса /30 мин. в посока/.
Мачу Пикчу е открит от д-р Хирам Бингам през 1911 г., по време на второто му пътуване до Перу. Истинско чудо е как селището е било изградено на отдалечения планински хребет, на територията на което има над 200 строителни съоръжения – храмове, жилища, работилници, пътища, кули, фонтани… В голямата си част те са изработени от добре обработени камъни, плътно прилепнали един в друг. Предполага се, че в града са живеели до 1 200 души, които се прекланяли пред бога на Слънцето /Инти/ и отглеждали селскостопански култури на терасите. Ще разгледаме руините на прочутата цитадела, възникнала през 15 век - Главният площад, Кралските жилищни помещения, Храмът на трите прозореца, Храмът на слънцето, Храмът на Кондора, Кръглите кули, Портата на Слънцето Intipunku, Мостът на инките, Слънчевият часовник, селскостопанската зона с красивите й платформи и др. Какъв е бил в действителност Мачу Пикчу – последно убежище, храмово селище или мястото, откъдето произхождат инките? Благодарение на факта, че испанските завоевателите не са знаели за неговото съществуване, Мачу Пикчу е добре запазен и до днес, и не е повлиян от големи природни катаклизми. След обиколният тур с местен гид, свободно време за самостоятелно разглеждане.
ДЕН 6: Олантайтанбо - Куско
След закуска ще разгледаме крепостта Олантайтанбо и се отправяме към Куско през Свещената долина /около 2 часа/. Днес ще посетим най-големите архитектурни комплекси в бившата столица на инките - масивната крепост Саксайуаман, която поразява със своя размер, големината на камъните, от които е построена и сложността на каменната конструкция. Смята се, че е имала както военно, така и религиозно значение. Куско е проектиран във формата на пума, а Саксайуаман като нейна глава. Три зигзагообразни отбранителни стени се простират на почти 300 метра, образувайки зъбите на пумата. В близост до крепостта се издига Статуята на Христос - Christo Blanco. 8-метровата статуя от бял камък с разперени длани, е поставена на върха на свещения хълм Пукамоко. Древна легенда гласи, че почвата на хълма е донесена и натрупана от 4-те краища на великата Империя на инките и се счита от тях за духовно място. В централната част на Куско ще разгледаме руините на Храмът на слънцето Кориаканча, върху които днес е построена Църквата Санто Доминго. Някога облицован с листове чисто злато и украсен със златни статуи, храмът бил разграбен, а златото свалено и разтопено от испанските конкистадори. Всичко, което е останало от славния храм Кориаканча, е изящната каменна конструкция на инките, служеща за основа на църквата. Настаняване в хотела. Свободно време и нощувка.
ДЕН 7: Куско – Пуно
Ранен трансфер за отпътуване в 06:40 часа с туристически автобус за Пуно. По пътя ще спрем да посетим бароковата църква на Свети Петър и Павел от 17 век при Андауайлияс. Заради приказната си позлатена украса и красивите стенописи по стените, тя често е наричана "Сикстинската капела на Америка“. Ще разглеждаме руините Ракчи, разположени на около 118 км. от Куско с храмът на Виракоча, построен в чест на върховния бог на инките. Пътят ни минава през живописни села и местности в Андите, с високи и красиви върхове, виещи се реки и спокойно пасящи перуански лами, алпаки и викуни. Ще направим спирка в най-високата точка от маршрута - проходът Ла Рая /4338 м.н.в./. Той маркира границата между регионите Куско и Пуно и от него се открива красива гледка към ледника Чимбоя. Ще посетим музеят в Пукара с експонати на монолити и каменни скулптури на културата Пукара, намерени в близкия археологически комплекс - първото свидетелство за цивилизация на перуанското плато Алтиплано, както и за вкусен обяд в местен ресторант. Около 17:00ч пристигане в Пуно – най-големият град на езерото Титикака – най-високото в света плавателно езеро. Настаняване в хотела и нощувка.
ДЕН 8: Езерото Титикака - плаващите острови Урос и остров Такиле
Закуска. Днес ще се отправим на вълнуващо приключение с корабче по езерото Титикака – свещеното езеро на Инките. Това е най-високото плавателно езеро в света, разположено на 3 800 м.н.в., с дължина 176 км и ширина около 50 км. На места дълбочината му достига до 300 метра. Ще поемем към плаващите острови Урос, където живеят потомците на древната етническа група Урос, известни като „езерните хора”.
Те са изградили своите жилища върху платформи от тръстика и прекарват целия си живот в езерото. Ще спрем на някой от островите, за да им гостуваме и да се повозим на местния Мерцедес Бенц - голяма тръстикова лодка, направена от "тотора". Плаващите острови Урос са разположени на около 4 км от бреговете на Пуно или на 20 минути път с моторна лодка. Те са направени от слоеве тръстика, която расте в изобилие в езерото. В миналото уросите били отхвърлени от инките, при навлизането им в района, и нямали друг избор, освен да живеят като изолирани общности в друга част на региона. Те живеят в крайна бедност и основният им поминък е риболов, отглеждането на няколко вида зеленчуци и добива на Тотора - вид тръстика, от която изграждат къщите и лодките си. Семействата оцеляват, продавайки ръчно изработени украшения, сувенири и плетива, на туристите.
ДЕН 9: Пуно - Арекипа
Закуска. Рано сутринта потегляме към Арекипа с луксозен автобус, с други туристически групи, предлагащ удобства за дълги преходи и включена закуска-сандвич и напитка. Арекипа /2300 м.н.в./ е най-красивият и запазен колониален град в Перу. Автобусният преход ще е с продължителност 6 часа / 300 км. Пристигане в Арекипа, посрещане от местния партньор, смяна на автобусите и трансфер за настаняване в хотела. Свободен следобед за почивка и самостоятелно опознаване на града.
Нощувка.
Ден 10: Арекипа – Каньонът Колка – Кондор Крос – Арекипа
Днес ще тръгнем преди изгрев за целодневен тур до величественият каньон Колка – перуанският еквивалент на Гранд Каньон в САЩ и един от най-дълбоките в света, за наблюдаване полета на кондорите.
Тръгваме рано сутринта в 3:30-4:00часа, за да преминем 160км/3.5ч. до градчето Чивай за закуска. От там потегляме към наблюдателните площадки Кръста на Кондора - най-добрата точка, откъдето се вижда целия каньон и грандиозния полет на величествения кондор, който гнезди по назъбените скали. След това се насочваме към селището Пинчоло, с 1500-годишни земеделски тераси, построени от пре-инка народа калагуас, селцата Мака и Янке, където ще имате възможност да се снимате с лама и купите сувенири, изработени ръчно от местните жители. Връщане в Чивай за обяд. Към 13:30 часа потегляме обратно към Арекипа – по пътя ще спрем на наблюдателната площадка Пата Пампа, на 4900м височина, около която терена наподобява лунната повърхност. От тук се открива гледка към най-големите перуански върхове и вулкани Ampato, Sabancaya, Hualca-Hualca и Mismi, от който извира река Амазонка. Ще пресечем националният резерват Pampa Cañahuas, в който живеят викуни – един от четирите вида южноамерикански лами. Връщане в Арекипа.
Нощувка.
ДЕН 11: Арекипа - Наска
Закуска. Напускаме стаите до обяд и оставяме багажа на съхранение. Днес ще направим полудневен тур на Арекипа, известен като Белия град заради многобройните и великолепни храмове, манастири, колониални къщи и дворци, построени от бял дялан камък. Арекипа е набраздена от реката Чили и се намира в склоновете на вулкана Мисти, в непосредствена близост до вулканите Чачани и Пичу–Пичу. Ще се разходим из лабиринта от улички в красивия, построен от бял камък квартал Сан Лазаро – мястото, където е основан града. Ще се насладим на гледката от арковидната тераса Янахуара, от която вулкана Мисти се открива в цялата си прелест, ще разгледаме екстравагантното имение в бароков стил Casa Moral и най-внушителният централен площад в Перу - Плаза де Армас, заобиколен от палмови дървета, йезуитската църква Ла Компания и Катедралата. Една от най-впечатляващите забележителности на Арекипа е манастира Санта Каталина - град в града, с цветни пасажи, ярко боядисани стени и арки, градини, параклиси, спални помещения и кухни, които дават поглед върху живота на католическите монахини през 16 век. Свободен следобед.
Ден 12: Линиите Наска - от въздух и земя - Паракас
Пристигане в Наска в 6:30 ч сутринта, посрещане от местният партньор, смяна на автобусите и трансфер до хотела за освежаване и почивка преди тура.
Днес денят ни ще е посветен на една от най-големите археологически загадки в света - линиите Наска, датиращи от 2000-3000 години. Открити през 1926г. те представляват древни геоглифи /рисунки/ на гигантски животни, птици, растения и геометрични фигури - прави линии, триъгълници и спирали, начертани на земната повърхност в пустинята Наска.
Линиите се простират до 350км. и могат да бъдат напълно оценени само от въздуха. Сред най-известните са фигурите на 119-метров кондор, 82-метрова маймуна, 164-метров гущер, колибри, паяк, кит, дърво, куче, пеликан, астронавт.... Съществуват много теории как и защо са били създадени, но и до днес остават мистерия. Предполага се, че са дело на древните цивилизации Паракас и Наска.
ДЕН 13: Паракас - Ика - Уакачина - Паракас
Закуска. Очаква ни незабравимо приключение с моторна лодка /8:00-10:00/ до Балестовите острови, известни още като ”Мини Галапагос” – дом на стотици морски лъвове, хумболтови пингвини, делфини и морски птици - албатроси, корморани, чайки, пеликани...Тук се събира и прочутото гуано! Полуостров Паракас, заедно с Балестовите острови, съставляват Национален парк Паракас - най-големият в Перу, известен с невероятното си биоразнообразие, чиито живот се развива без намесата на човека.
Името на парка идва от названието на бурните ветровете Паракас – силно вилнеещи пясъчни бури, които буквално могат да пометат крайбрежието. Скалните формации на Балестовите острови са ерозирали в множество арки и пещери, с цветове, вариращи от червено до бяло. По време на пътуването ще можем да видим знаменитият Канделабър – гигантски праисторически геоглиф от 200 г. пр.Хр., с формата на огромен свещник. Произходът му все още остава неразгадан, предполага се, че е служил за ориентир на плаващите.
По желание - бъги сафари и сендбординг по 300-метровите пясъчни дюни на оазис Уакачина /срещу допълнително заплащане - 40 евро/.
ДЕН 14: Паракас - Лима
Закуска. Днес се разделяме с Паракас и живописното тихоокеанско крайбрежие на Перу, и потегляме обратно за международното летище Хорхе Чавес в Лима, за полет до България /около 3,5 - 4 часа/. Пристигане на летището и чекиране за полета.
ДЕН 15: София
Кацане на летище София.
ДАТИ И ЦЕНИ:
Дата | Цена на възрастен в двойна стая | Цена на възрастен в единична стая |
05.09.2023 - 19.09.2023 | няма места | няма места |
12.09.2023 - 26.09.2023 | 3 490 евро | 3 890 евро |
ХОТЕЛИ:
Cusco или подобен
Ollantaytambo или подобен
Нима това е реалност?! Снежнобели пясъчни плажове, огромни палмови гори, лазурно море… …да, това […]
Мотото тук е „Без-новини, без-обувки“ и наистина кацайки на архипелага попадате в свят където […]
7 дни / 5 нощувки
Дати: 29.08.2023 и 20.09.2023
12 дни / 9 нощувки
Дати: 06.10.2023, 17.10.2023 и 19.11.2023